Diagnoza krok po kroku.

    Od czego zacząć diagnozę mojego dziecka? To pytanie w wiadomości prywatnej u mnie pojawiło się już setki razy. Dziś w kilku punktach podam wam malutką receptę na to jak w ogóle zabrać się za temat: diagnozowania dziecka w kierunku spektrum autyzmu. Diagnozę rozpoczęłabym od wizyty u kilku specjalistów.
 
    1. Po pierwsze: neurolog! To on powinien stwierdzić czy Twojemu dziecku doskwierają jakiekolwiek problemy ze strony neurologicznej. Zbadać pod kontem napięcia mięśniowego, które w późniejszej pracy z dzieckiem powinno ulegać poprawie.

    2. Kolejnym miejscem do którego bym się wybrała jest placówka zajmująca się badaniem słuchu dziecka. To istotne badanie, które może szybko rozwiązać przyczynę tego, dlaczego np. nasz maluch nie reaguje na imię tak jak powinien. 

    3. Psychiatra. Początkowo brzmiało to dla mnie strasznie, teraz wiem, że nie ma się czego obawiać. Taka wizyta dla dzieci w spektrum jest zalecana co najmniej raz do roku. Psychiatra ma za zadanie nie tylko wstępnie rozpoznać zaburzenia ze spektrum, ale również wesprzeć nas w przypadku np. agresji u dziecka czy lęków nocnych. 

    4. Najważniejszy punkt! Wizyta w specjalistycznej poradni zajmującej się diagnozowaniem dziecka w kierunku spektrum autyzmu! To miejsce jest o tyle istotne, iż według mnie sama wizyta u psychiatry czy w poradni psychologiczno-pedagogicznej może nie wystarczyć! Mojego B np. państwowa poradnia uznała za dziecko bez jakichkolwiek zaburzeń prócz SI.... 


    Teraz nawiązując do samego punktu 4: wybierając się do poradni upewnijcie się, że dziecko diagnozować będzie nie jedna, a 2-3 osobowa komisja i że nie będzie to jedno spotkanie, a minimum 2-3 spotkania z dzieckiem i rodzicem. Taka poradnia powinna poprosić tez o filmiki z codzienności waszego dziecka, a szczególnie te które pokazują relacje waszego dziecka w kontakcie z rówieśnikami. 

    Następnie po całym procesie diagnozy w poradni specjalizującej się w tym zakresie otrzymasz kilkustronicowy dokument mówiący o samym przebiegu diagnozy, jego efekcie jak i o zaleceniach. Z zebraną dokumentacją: wizyta u neurologa, badanie słuchu, psychiatra, diagnoza z renomowanej placówki dot. spektrum autyzmu udajemy się do państwowej poradni psychologiczno- pedagogicznej (wcześniej należy tam zadzwonić i umówić się na takie spotkanie).

    Tam przedstawiając całość dokumentacji, spotykamy się z Panią psycholog, która na podstawie zebranej przez nas dokumentacji, rozmowy z dzieckiem i nami, zwołuje zespół orzekający, który wydaje opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i kształceniu specjalnym- jeśli u dziecka zdiagnozowano spektrum autyzmu. Na dokument czekałam około 14 dni. 

    Oczywiście podstawy prawne całość zawirowań możecie doczytać już na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej! Polecam wam też stronę fundacji, która zajmuje się stricte autyzmem i również daje dużo wsparcia: FUNDACJA JiM - DIAGNOZA      


    Teraz najważniejsze: jeśli przeszliście ze swoim dzieckiem całość zawirowań, które wypisałam wyżej, macie już tysiąc stosownych dokumentów to teraz tak naprawdę otrzymując wwr i ks udajecie się z nimi do placówki do której uczęszcza wasze dziecko, a tam zostaje dobrana dla was odpowiednia terapia. Ilość godzin i zakres zależy od potrzeb waszego dziecka, ale bez względu na to czy jest to placówka publiczna o charakterze integracyjnym czy tez nie, zakres godzin i widełki, które obowiązują ich prawnie jest zawsze taki sami! (np. według samego wwr waszemu dziecku należy się od 4-8 h miesięcznie zajęć) sam temat terapii, czy to w aspekcie państwowym czy prywatnym zostawiam na inny post. Godziny, zakres, rodzaje. To jest obszerny temat. 

    Wiem, że droga diagnozy to długi, obszerny i skomplikowany temat, zabawa niczym mój B w parku linowym tutaj na zdjęciach, ale gwarantuje wam: po tym wszystkim odetchniecie, a odpowiednia terapia często działa cuda! Tymczasem mam nadzieje, że choć trochę pomogłam w wyjaśnieniu całego procesu. 

    Ps. Warto pamiętać również o corocznym wykonywaniu dziecku profilaktycznie badań krwi, jak i usg jamy brzusznej! - ale takie badania profilaktycznie powinno zawsze mieć zrobione każde dziecko, bez względu na to czy ma spektrum czy też nie.   
     
    Ps2. Całość procesu diagnozy i zebrania dokumentacji opisałam jedynie na podstawie drogi, którą my przeszliśmy. Wasza może nieznacznie się różnić, jedynak w tym wszystkim najważniejsze jest, żeby zawsze diagnozował was kilku osobowy zespół na podstawie kilku spotkań.

Komentarze

  1. Skoro już o imionach mowa, to może z ciekawości zerkniecie sobie na artykuł dostępny na stronie https://tko.pl/40882,2020,01,10,jakie-imiona-nadawali-olsztynianie-w-2019-roku ? Możecie między innymi dowiedzieć się, jakie imiona w ostatnim czasie były nadawane urodzonym dzieciakom w Olsztynie. Jeśli chodzi o mnie, to muszę przyznać, że jak najbardziej zainteresowała mnie taka informacja, bo zawsze jest to jakaś inspiracja, jeśli chodzi o nadanie dziecku imienia, a my na razie nie mamy żadnego pomysłu. Myślę, że w końcu uda mi się trafić na jakąś propozycję, która mnie zaciekawi.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wywiad z mamą osoby w spektrum autyzmu.

Zespół Aspergera - nasza droga do diagnozy.

Diagnoza