Polecane Książki i Poradniki - Spektrum Autyzmu cz.1

 

W tym artykule znajdziecie szereg książek i poradników dotyczących spektrum autyzmu. Polecane książki gromadzę już jakiś czas, a teraz po dogłębnej analizie tematu powstał post, który ma na celu zebranie najbardziej ciekawych i sensownych pozycji, które polecaliście mi wy, terapeuci z którymi współpracujemy lub ja sama je przeczytałam. Zaczynamy!


Pozycja nr 1 na liście, podstawa wiedzy o spektrum. To jedna z tych mądrych książek. Pisana troszkę mniej przystępnym językiem, aczkolwiek nie jest niezrozumiała. Jest to niesamowite kompendium wiedzy o Zespole Aspergera. To taka podstawa wiedzy jaką powinien posiadać każdy, kto chciałby się dowiedzieć co to Zespół Aspergera. Bardzo fajne jest to, że każdy rozdział zawiera konkretne podsumowanie. W książce znajdziemy również rozdział dotyczący najczęściej zadawanych pytań o spektrum autyzmu i jest to mój ulubiony rozdział. Bardzo fajna jest też opcja słowniczka pojęć, dzięki czemu takie skróty jak NW, SI i wiele innych nie będą nam obce, a wiem, że początkowo niektóre słowa w tej tematyce mogą wydawać się niezrozumiałe. 


To książka w której znajdziecie konkretne rozwiązania problemów. Wiele razy ją polecałam i będę polecać. To moje ABC obsługi mojego Aspiego ;) jeśli czegoś nie wiem, zaglądam do tej książki. Bardzo fajne jest to, że pierwszy rozdział to zabawy jakie możemy robić z naszymi maluchami w domu lub poza nim. Kolejne rozdziały to już praca nad zachowaniem, radzenie sobie w przeróżnych sytuacjach. To taka pigułka wiedzy, gdy mamy jakiś problem i na szybko potrzebujemy znaleźć podpowiedź jak sobie radzić. Fajne jest to, że książka porusza problemy, aż do wieku nastoletniego dziecka. To MUST HAVE w biblioteczce rodzica dziecka w spektrum.


To książka o emocjach. Opowieści mam dzieci z zaburzeniami, dzięki którym możemy poznać codzienne życie rodzin, w których wychowują się dzieci z zaburzeniami takimi jak ADHD, autyzm czy zespół Aspergera. Książka tak naprawdę pokazuje trud wychowania i walkę matek o lepsze jutro dla ich dzieci. Nie jest to poradnik, ale myślę, że skłania do refleksji. Myślę, że jest to również idealna książka dla nauczycieli i terapeutów. Dzięki niej mogą poznać jak wygląda spektrum od bardziej "życiowej" strony.


Jeśli masz trudne dziecko ta książka jest dla Ciebie ;) Książka nie tylko dla rodziców dzieci w spektrum. Dzięki niej możecie dowiedzieć się jak radzić sobie z małym rozbójnikiem. Mnóstwo ciekawostek, mnóstwo przykładów z życia wziętych i to co najważniejsze duża ilość porad! Myślę, że jest to pozycja na którą warto zwrócić uwagę. Książkę tą poleciła mi psycholog diagnozująca naszego B.


To książka, która otworzy oczy niejednemu neurotypowemu. Pokazuje jak wygląda życie codzienne osób w spektrum autyzmu. Książka napisana jest przez 13 letniego Japończyka i jeśli kiedykolwiek jako rodzic miałeś ochotę zajrzeć Twojemu dziecku do głowy, zobaczyć o czym myśli i jak myśli, to to pozycja dla Ciebie. To co jest najważniejsze to również fakt, że książka napisana jest niezwykle prostym językiem. W skrócie opowiada ona o tym, dlaczego ludzie w spektrum autyzmu zachowują się tak, a nie inaczej. Zastanawiam się, jeszcze czemu tej pozycji nie ma na liście lektur szkolnych ;) może młodzież czytająca taką pozycję, poddała by się refleksji???


Autor książki opisuje historię swojego życia, jest to więc autobiografia. Z tym, że nie byle jaka autobiografia. Opisuje ona dzieciństwo, konflikty z rodzicami i rówieśnikami, pierwszą pracę, a także wiele innych aspektów. Narracja pierwszoosobowa pozwala nam wczuć się w życie  autora i lepiej go zrozumieć. Książka w kapitalny sposób ukazuje czym jest zespół Aspergera i na czym polega. John Elder Robison żył w czasach, w których nikt jeszcze nie wiedział o tym zespole, ukazuje więc trudny z tym związane. Książka po której rodzice mówią mi: "już nigdy nie zmuszę mojego dziecka do patrzenia mi w oczy".


 Temple Grandin to jedna z najbardziej znanych osób wysokofunkcjonujących w spektrum autyzmu. Udzieliła multum wywiadów, uczestniczyła w filmach i napisała książki, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak myśli i czuje osoba w spektrum. To książka oparta na doświadczeniu, ze sporą dawką wiedzy w środku. Ta książka również została polecona mi przez psycholog diagnozującą mojego B.


Książka, której słowo klucz to samokontrola. Mówi ona o tym, że pomagając drugiemu człowiekowi ją odzyskać, nie tylko zarządzamy skutecznie zachowaniem, lecz przede wszystkim pozwalamy wieść godne, pełne szacunku życie. Często stawiamy naszym dzieciom w spektrum nierealistyczne wymagania, zupełnie nieświadomie. Jest to praktyczny poradnik zawierający sposoby postępowania w trudnych sytuacjach. Bez stosowania zakazów i kar. Autor pokazuje przykłady zachowań osób z zaburzeniami rozwojowymi, omawia naturę problemu, po czym wskazuje sposób rozwiązania. To kolejny must have na liście moich poradników.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zespół Aspergera - nasza droga do diagnozy.

Powrót po 5 latach ciszy.

Diagnoza